sobota, 2 kwietnia 2011

Pułapki lepowe na karaluchy

Na początek opiszę zastosowanie pułapek lepowych. Są to wykonane z tektury, zawierające lepką substancję przedmioty. Kształt zazwyczaj prostokątny, a dłuższy bok nie przekracza kilkunastu cm. Dlaczego wabią karaluchy?Pułapki lepowe zawierają atraktant - substancję atrakcyjną dla karaluchów opartą zazwyczaj w 100% o naturalne składniki spożywcze. Przykładowe, dość popularne pułapki na rynku Pułapka Panko i Pułapka Trappit są wykonane z nietoksycznych materiałów. Mogą być rozstawiane praktycznie wszędzie, również w pobliżu produktów spożywczych.
Zastosowanie pułapek ma szeroki zakres. Osoby prywatne stosują je zazwyczaj do wyłapywania karaluchów, firmy profesjonale DDD do monitoringu infestacji. Oznacza to, że po liczbie odłowionych karaluchów określa czy należy przeprowadzać dodatkowe zabiegi np. wykorzystując biobójcze środki na karaluchy. Do monitoringu pułapki wystawia się w specjalnych osłonach na detektory owadów oznaczając miejsce rozmieszczenia naklejką detektor owadów.
Pułapki sprawdza zazwyczaj co ok. dwa tygodnie się i wymienia okresowo, gdy zapełnione są karaluchami. Powinno się je wymieniać nie rzadziej jak raz na miesiąc (chodzi o wysychanie kleju). Gdy pułapka odłowi karalucha powinno się ją natychmiast usunąć, gdyż były przypadki, że z unieruchomionej samicy (jej ooteki) wylęgały się młode osobniki, z których część, która się wydostała z pułapki była początkiem nowej infestacji. Należy również pamiętać, aby pułapkę wraz z owadami bezpiecznie usunąć, w żadnym wypadku do lokalnego śmietnika, gdyż jak wspomniano może ona powodować rozprzestrzeniania się uwolnionych karaluchów w obiekcie czy mieszkaniu. Pułapki można traktować jako odpad komunalny, więc można je wyrzucić do oddalonego od chronionego miejsca kosza na śmieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz